top of page
O meni in mojem svetu barv...

Rojena sem leta 1969.

Že kot otrok, sem kazala precejšen talent za risanje oz. slikanje. Tudi sicer, sem se odlično znašla na veliko področjih oblikovanja in kreativnosti. Svojo prvo slikarsko razstavo, sem imela pri rosnih 6-ih letih.

V najstniških in zgodnjih »odraslih« letih slikarskega talenta nisem več negovala. Tiho je spal v meni dolga leta. Šele zadnjia tri desetletja se je začel počasi prebujati. Občasno sem vzela v roke čopiče in nastala je kakšna slika kot unikatno darilo za moje bližnje ali prijatelje. Sicer pa sem živela povsem običajno življenje zaposlene ženske, mame, gospodinje...

Ves čas sem bila tudi zelo aktiven človek. Težko sem mirovala, vedno sem morala kaj početi... vse do trenutka, ko sem zelo resno zbolela. Približno v istem času sem izgubila tudi svojo ljubo psičko Donno in svoje solze, sem dobesedno pomešala z barvami in jih izlila na platno. Nastala je slika, njej v spomin. In prav ta slika je prelomnica v mojem ustvarjanju.

 

 Zaradi posledic bolezni sem fizično precej omejena in veliko stvari, ki sem jih prej rada počela, sedaj ne morem več. A tisti nemirni duh v meni je ostal.  Pomiri se le, ko v roke primem čopič.  Sprva je bilo slikanje kar nekakšno zdravilo zame, oz. za mojo dušo... celo meditacija, bi lahko rekli temu. Ko sem sedela pred platnom s čopičem v rokah, sem vstopila v nek drug svet... svet kjer ni bolečine. Mnogokrat me je ustvarjanje tako zaneslo, da sem pozabila nanjo.  Nič ni bilo bolj pomembno kot slike in podobe, ki so nastajale na platnih. Tako je tudi nastal moj slogan: »Moj svet... je svet barv...«.

Danes ustvarjam predvsem na platnih, tako slike velikanke, sestavljene iz več platen in večinoma s pokrajinskimi motivi, kakor tiste čisto majhne, a zelo sporočilne - energijske slike ter slike z raznimi simboli. Rišem in slikam pravzaprav vse - od klasičnih motivov, abstrakcij, energijskih slik, modernih, ambientalnih slik... Najraje uporabljam mešano, 3D tehniko.

Zadnje čase se se ukvarjam tudi z unikatno poslikavo tekstila ter izdelavo ročno poslikanega nakita.

Ustvarjam pod okriljem nekaj kulturno-umetniških društev... Udeležujem se natečajev doma in v tujini.

STROKOVNA RECENZIJA (oz. LIKOVNA KRITIKA)

AŽENS ART

 

Avtorica, ki svoj likovni opus ustvarja pod umetniškim imenom Ažens Art, preko likovnega ustvarjanja potuje k sebi, vase. Tako »Moja pot k sebi« ni le poimenovanje ene izmed njenih slik, ampak objektivizacija celotnega njenega delovanja, ki predstavlja izražanje tistega, kar je globoko v avtorici. Slikarstvo je postalo njen medij, ki se mu posveča z ljubeznijo, se mu razdaja in vanj predaja del sebe.

Slike so začele nastajati v slikarkini specifični situaciji, v težki življenjski preizkušnji in še vedno predstavljajo odziv na svojstvene situacije, ki slikarko spodbudijo in jo vodijo v sam slikarski akt. Njene slike se rojevajo ob vstopu v njeno notranjost, kot posledica odkrivanj osebnih globin in zavedanja moči njene notranje biti. So refleksija razmišljanj, emocionalnih stanj in sledenj toku podzavesti. So odraz slikarkinih spoznanj, njenih notranjih (u)vidov, pozitivnega naboja in svetlobe, skratka (p)osebnih energij, ki jih poseduje ter jim preko svojega likovnega ustvarjanja omogoča, da se prelivajo v podobe. Te nagovarjajo gledalca, se ga dotikajo in s svojim pozitivizmom nanj učinkujejo. Slike so pot k sebi in hkrati k ljudem …

 

Barve imajo najbolj neposreden dostop do duše, je zapisal Vasilij Kandinski. Zato so tudi slikarkino temeljno »orodje«. Predstavljajo široko odprto paleto intenzivnih, živih, toplih, iluminiranih, čistih barv. Ustvarjalni začetki so še posebej zaznamovani z rumenimi in oranžnimi toni, saj so ji te barve dajale energijo in moč. In še vedno je tako. Pomembno mesto daje tudi zlati, ki je že a priori topla, sijoča in premore v sebi nekaj božanskega. Tudi modra ima v njenem barvnem spektru svojo vlogo in poslanstvo. Modra je tista, ki pomirja, ima globino in je najbolj duhovna med barvami.

 

Za Ažens Art je slikarstvo medij, ki ji omogoča, da vstopi vase, barva pa tista »materija«, ki jo ne potrebuje le za likovno-vizualizacijo, ampak za seizmografsko sledenje svojim čustvom, mislim in notranjim doživetjem, svojim stanjem pozitivizma, moči in notranje energije. Tako imajo njena likovna dela presežno vrednost, razsežnost, ki seže onkraj estetskih doživetij in sporočilnosti.

 

Barve, najpogosteje uporablja akrilne, čeprav obvlada tudi oljno slikarsko tehniko in akvarel, so njene zaveznice, sogovornice, nosilke njene energije. Slikam dajejo nezamenljiv karakter, moč in poseben pečat. Vendar je v slikah prisoten nenehen dialog med barvo in risbo. Risba je tista, ki uteleša elemente slikarkine izpovednosti, ki konstruira segmente narave, figuralne like in predmetni svet, vse, kar predstavlja vsebino njenih del, ki je vedno dvignjena v njej lasten predstavitveni in osebno domišljeni svet. Nastopa v vlogi obrisne konture ali pa kot samostojna in polnomočna sled, ki riše detajle, vzorce. Ti so ubrani, uravnoteženi in estetsko dovršeni. Pikice, krogci in vibe, pa tudi mandale so njen nepogrešljivi simbolni repertoar. V njih so zajete praoblike, oblike popolnosti, oblike, ki simbolizirajo nove začetke, ki predstavljajo razvoj, rast in dvig. V njih je skrita božanska geometrija, večne modrosti in sporočila. V njih pa je dosežena tudi estetska popolnost. Likovno tkanje vzorcev nastaja v zbranosti, ki bi jo lahko primerjali z meditativnim stanjem. »Slikarske nitke« pa ustvarjajo občuten teksturalni efekt slikovne povrhnjice.

 

Likovne stvaritve Ažens Arta pojmujemo kot medijsko odprt in prehoden prostor, saj avtorica prepleta različne likovne prvine in daje posebno mesto površinskemu dogajanju. Slikovno polje spreminja v magično površino, na kateri se manifestirajo

barve, blago reliefno izstopa barvna risba, se pojavljajo bogati nanosi strukturnih past in različni materialno otipljivi dodatki, med katerimi so tudi fragmenti, ki pripadajo »umetnosti Matere narave«. V heterogenosti materialov, načinov in pristopov pa vedno vlada stanje ravnovesja. Zdi se, da avtorica nenehno uravnoveša njihove medsebojne odnose. Tudi kompozicije so uravnotežene, pogosto s težnjo po centralnem dogajanju. Takšne rešitve njenim delom dajejo posebno, kljub živosti in pestrosti, blagodejno učinkujočo atmosfero.

 

Slike Ažens Art so slike pestrega likovnega utripa. Imajo svojo naravo in svojo moč.

 

Avtorica v naravi čuti energije, moč, popolnost, red in uravnoteženost. Z njo je neločljivo povezana. Je njena vsebinska fascinacija, pa tudi učiteljica. Upodobitev krajine, narave, ki velja za klasično in v zgodovini umetnosti pomembno temo, je med ustvarjalci, tudi mladimi, ponovno aktualna, saj se nekateri navdušujejo nad njeno lepoto in dovršenostjo, drugi pa preko likovnega ustvarjanja izražajo skrb zaradi njene ogroženosti. Ažens Art pa k naravi pristopa na samosvoj način. V njej doživi veličino, pomiritveni trenutek, začuti popolnost , moč in energijo ter vse to želi prevesti na slikovno površino. Avtorica pravi, da ji narava omogoča spoznavat cikle življenja. Veliko ima za povedati... le prisluhniti ji je treba. Pa tudi znati poiskati vzporednice pri sebi ali družbi nasploh.

 

V naravi si je izbrala poseben motiv, motiv drevesa. Ta predstavlja eno najbogatejših in najbolj razširjenih tem v simboliki. V njem se udejanja ideja živega kozmosa v nenehnem obnavljanju. Drevo je simbol življenja, ki se razvija in dviga proti nebu. Njegov koreninski sistem sega v zemljo, od koder se dviga proti nebu. Tako simbolizira razmerje med zemljo in nebom ter povezuje ti dve skrajni točki, v prenesenem pomenu pa materialni in duhovni svet. V različnih religijah drevo predstavlja tudi simbol spoznanja, razodetja. Občim simbolnim pomenom drevesa pa avtorica dodaja tudi povsem osebne. Sožitje med naravo in človeško prisotnostjo uresniči v sliki Ko nebo ljubi zemljo. Avtorica naredi zanimiv motivni prehod med drevesom in ženskim likom.

 

Drevo kreativnosti prav tako posredno govori o avtorici, ki se v svetu kreativnega počuti svobodna, močna, prerojena, napolnjena z energijo, ki se kot življenjski sok pretaka skozi njo.

 

V opusu Ažens Art rastejo najrazličnejša drevesa, povezana v pomenljiv cikel z naslovom Energija dreves.

 

Ob tem ciklu ima pomembno vlogo tudi cikel Energijske slike, ki ni motivno poenoten. V njem ima pomembno vlogo tudi ženski lik, ki kljub variacijam postaja arhetipsko prepoznaven. Avtorica ga oblikuje po načelih klasičnega figuralnega podobotvorja, vendar mu daje svojstvene, domišljijske, predvsem pa simbolne oblike in globlje pomene, ki zaživijo tako v rešitvah posameznih delov kot v spremljajočih simbolnih detajlih. Tako ima ženski lik na sliki Prebujanje na glavi lotosov cvet, simbol čistosti, lepote, popolnosti in duhovne rasti.

 

Simbolizem, ta v preteklih obdobjih tako cenjena umetnostna smer, je našla v slikarki nadaljevalko, ki pa oblikam in barvam daje novo vsebino, nov pomen, vezan na

osebno izkušnjo, na intimno čutenje in zavedanje ter popeljan v nenehno navezo s kozmičnim prostranstvom.

 

Ob pestrem likovnem življenju njenih del dokazuje, da izbira tista in takšna likovna izrazila, ki najbolj polnomočno razkrivajo njo samo in najbolj verno sledijo ustvarjalnemu trenutku. A raznorodni likovno-vizualizacijski pristopi in gradiva vedno zaživijo na uravnotežen in tehnično dovršen način. Tako je tudi likovnost v službi njene izpovednosti. To pa je cilj vsakega ustvarjalca.

 

Avtorica ga dosega. A zdi se, da si postavlja tudi nove in drugačne.

Če jo v njenih delih odlikuje premišljena, disciplinirana in fina poteza, pa je na sliki Mesto angelov dokazala, da so njeni nanosi barv lahko tudi sproščeni, široki, eruptivni, stihijski, še vedno pa vertikalno usmerjeni. In na takšnem prizorišču, ki premore bogastvo modernističnih likovnih efektov, na široko razpira krila slikarkin angel. Se dviguje v nove ustvarjalne sfere?

 

 

Slikarstvo je v življenje Ažens Art vstopilo v točno določenem, vsekakor pravem trenutku. Omogočilo ji je, da se je kot drevo dvignila iz zemlje, da živi, raste, da svoje veje širi v prostor, tako zunanji kot notranji, da spoznava sebe in druge, da odkriva svetlobo in z njo prežarja tudi gledalce.

 

 

Anamarija Stibilj Šajn

univ. dipl. um. zg.


 

bottom of page